Pref Bud, Pref Dom, budowa domów, tradycyjny dom w 3 miesiącerssTradycyjne domy jednorodzinne - szybka budowa domu - nowy dom w 3 miesiące, praefa, keramzyt, legalett

Media o nas

Co ma wspólnego Euro 2012 z budową naszego wymarzonego domu

Nie sposób chyba policzyć, jak wiele było obietnic wiązanych z organizacją Euro2012 w naszym kraju. To przecież jedna z największych imprez sportowych w skali globu, nic więc dziwnego, że z rosnącym optymizmem patrzyliśmy na stojące przed gospodarką horyzonty – trudno wszak o lepszy pretekst dla jej przyspieszenia.

Sceptycy od początku twierdzili, że przedwczesny huraoptymizm skończy się tylko spektakularnym krachem – ale ich wizje nie sprawdziły się do końca. Jasne, wiele szans zostało zmarnowanych, stadiony przepłaciliśmy, obiecane drogi powstały jedynie we fragmentach, a szykowane na Euro dworce kolejowe są remontowane do tej pory. Jednak nie sposób powiedzieć, że nie wyciągnęliśmy z imprezy korzyści – lepiej przecież móc przejechać nową droga kilkanaście kilometrów, niż nie móc poruszać się nią wcale. Nie zmienia to jednak faktu, że ogromna część zysków jest jedynie pozorna. Okazało się, że w szacowaniu przychodów z imprezy rację mieli sceptycy – i że przez długi czas żyliśmy ponad stan. Wielki budowlany boom okazał się boomem pozornym.

Czytaj cały artykuł »

Zapytaliśmy o to przedstawiciela firmy PREF-BUD Sp. z o.o. z Mysłowic, jednej z lepiej rozpoznawalnych marek budowlanych na Śląsku. „Niech Pan spojrzy. Ceny materiału, np. piasku, cementu, od dwóch lat są niezmienne, a może nawet minimalnie wzrosły. Ale jednocześnie rosną koszty wszystkich usług, związanych z budową – w tym przede wszystkim transportu. Nikomu nie trzeba przecież mówić, o ile podrożało paliwo w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Jeśli w tym kontekście zapytamy, jakim sposobem niektóre przedsiębiorstwa są w stanie cały czas obniżać ceny swoich realizacji – odpowiedź jest dość prosta, ale dla indywidualnego inwestora powinna być ostrzegawczą lampką. Skoro są firmy, które budują poniżej (!) ceny materiałów, niewątpliwym jest, że finalny produkt będzie koszmarnej jakości.
 

Czytaj cały artykuł »

Planując więc obecnie budowlaną inwestycję – należy planować ją z dużo większą ostrożnością, niż jeszcze kilka miesięcy temu. Warto – przede wszystkim – sprawdzić, jak stabilnym jest wykonawca, jak oceniają go klienci jak prezentują się jego dotychczasowe realizacje.

Każdą wydaną złotówkę trzeba oglądać pod światło: ale to nie znaczy, że można po prostu wybrać firmę, która zaproponuje najniższą cenę. Eksperci z mysłowickiego PREF-BUD-u twierdzą, że zazwyczaj starcza łatwy eksperyment
– polegający na prośbie o wytłumaczenie, na których elementach oszczędza tańszy wykonawca. Jeśli ktoś zna temat chociażby pobieżnie – łatwo zorientuje się, że te tańsze zamienniki obniżają jakość realizacji w sposób wręcz dramatyczny; jeszcze inna sprawa, że przedsiębiorstwa, których byt na rynku jest niepewny – mogą na dniach splajtować, zostawiając inwestora i bez pieniędzy, i bez budynku. W tej dziedzinie rzadko opłaca się ryzykować – a po ostatnich przesunięciach na rynku śmiało można stwierdzić, że obecnie nie opłaca się ryzykować w ogóle.

 

Czytaj cały artykuł »

Nie zmienia to jednak faktu, że ogromna część zysków jest jedynie pozorna. Okazało się, że w szacowaniu przychodów z imprezy rację mieli sceptycy – i że przez długi czas żyliśmy ponad stan. Wielki budowlany boom okazał się boomem pozornym.

Owszem, przez jakiś czas zamówienia spływały jedno po drugim: co jednak nie zawsze oznaczało, że zleceniodawca dysponuje środkami na finalizację projektu. W branży budowlanej powstało całe mnóstwo nowych przedsiębiorstw, a duża część przedsiębiorstw istniejących znacznie się rozwinęła.
Co z tego: w momencie, gdy ucichły trybuny Euro 2012, na wierzch wypłynęły problemy. Prędko okazało się, że budowlany dobrobyt zbudowany jest na chybotliwych fundamentach. Nie wiedzieć przy tym dlaczego, ale dość powszechnie utarła się opinia, że kryzys w zasadzie dotyczy jedynie największych państwowych instytucji, a nie pojedynczej jednostki.
 

Czytaj cały artykuł »

Zakup domu z prefabrykatów, na co zwrócić uwagę?

Także w Polsce w końcu dokonał się przełom. Liczne obiekcje, pojawiające się jeszcze niedawno w stosunku do budownictwa z prefabrykatów, ustąpić musiały przed presją faktów – i coraz częściej widzimy takie budynki przy ulicach naszych miast.

Jest zresztą sporo względów, które przesądziły o powodzeniu tego produktu: zaczynając od ceny, a kończąc na trwałości. Prawa biznesu są jednak jasne – sukces zawsze prędko znajduje naśladowców. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać więc nowe przedsiębiorstwa, oferujące prefabrykowane budownictwo, coraz więcej jest też inwestorów, planujących zakup takiego domu. Z tego względu przydatnym wydawało się spisanie "know-how" pozwalającego skierować uwagę zainteresowanych na najważniejsze elementy, składające się na udaną inwestycję. O tym, co jest kluczowe dla realizacji takiego projektu, rozmawialiśmy z przedstawicielami firmy PREF-BUD z Mysłowic , jednego z liderów śląskiego rynku w tym zakresie.

Czytaj cały artykuł »

Często zdarzają się zapytania ofertowe od osób, które bardzo mętnie planują ewentualną inwestycję. Najczęściej – nie posiadając jeszcze nawet działki. Większość poważnych przedsiębiorstw zajmujących się prefabrykowanym budownictwem odmawia rozpatrywania takich wniosków. Bynajmniej, nie chodzi tutaj o wygodę projektantów – ale o dobro nabywcy. Położenie działki, możliwość dojazdu, obecność wód gruntowych, ewentualne występowanie szkód górniczych: to podstawowe determinanty, które należy wziąć pod uwagę w wypadku przygotowywania rzetelnej oferty.

Specjalista, na serio dbający o jakość budowy i swoją renomę, zwyczajnie nie podejmie się przygotowania projektu, nie wiedząc, gdzie ma stanąć budynek. Jeśli jakieś przedsiębiorstwo decyduje się przedstawić taką ofertę – okazuje się, że z reguły (mija się to dość drastycznie z rzeczywistością a tłumaczenie brzmi „takie różnice wynikają, bo nie widzieliśmy wcześniej działki „).

 

Czytaj cały artykuł »

Wydaje się jasnym, że zakup domu nieco różni się od zakupu butów albo nowego roweru. A przecież czasem ma się wrażenie, że inwestorzy o tym zapominają – szukając dziwnych oszczędności, nie zastanawiając się nad komfortem i ergonomią użytkowania albo zwiększeniem się liczby mieszkańców w dłuższej perspektywie czasowej.
 

Trzeba więc podkreślić, że inwestycję należy planować ze sporą zapobiegliwością. Dom buduje się zazwyczaj tylko raz w życiu – warto więc zadbać, by spełnił on wszelkie wcześniejsze oczekiwania. Oszczędności prawie nigdy się nie opłacają: bo budynek postawiony z prefabrykatów najwyższej klasy szybko się spłaca, a inwestycja w jakość jest z reguły gwarancją dużej trwałości.

Czytaj cały artykuł »

Skandynawia czy Kanada? Szybkie budownictwo skandynawskie i kanadyjskie - co wybrać?

Powoli do lamusa odchodzi stare budownictwo z pustaków i cegieł. Coraz szerzej dostępne są nowoczesne technologie budowlane (w tym przede wszystkim budownictwo z prefabrykatów), które pod wieloma względami wyprzedzają możliwości tradycyjnych metod – są sporo tańsze, bardziej trwałe, energooszczędne, a przy tym o wiele szybsze w montażu.

Wydaje się więc, że nawet jeśli obecnie niektórzy inwestorzy decydują się jeszcze budować „normalnie”, z cegły lub pustaka – to upowszechniające się tendencje powoli będą ograniczały takie decyzje. Właśnie dlatego może warto już teraz przyjrzeć się najpopularniejszym wariantom prefabrykowanego budownictwa, by przez porównanie ich największych zalet i wad – pomóc wszystkim, którzy będą w niedługim czasie planowali budowę własnego domu.
 

 

Czytaj cały artykuł »

Budownictwo skandynawskie opiera się na prefabrykowanych, keramzytowych elementach. W istocie metoda podobna jest do 'wielkiej płyty', z której stawiane były wielkie blokowiska socjalizmu – ale oczywiście technologię tę przez lata znacznie udoskonalono i dostosowano do potrzeb budownictwa indywidualnego. W tym momencie dzięki keramzytowym prefabrykatom można postawić w pełni funkcjonalny dom, niczym nie różniący się od domów stawianych tradycyjnie – niczym, prócz dłuższej żywotności, większej energooszczędności i olbrzymiej oszczędności czasu.

Zresztą chyba nie trzeba podkreślać wszystkich zalet skandynawskiego budownictwa – mamy z nim do czynienia nie od dziś, i raczej już zdajemy sobie sprawę, jak dużym skokiem było upowszechnienie się tej technologii. Również w tym wypadku fakt, że budownictwo to sprawdziło się w chłodnej Skandynawii, jest potwierdzeniem jego trwałości.

 

Czytaj cały artykuł »

Wydaje się więc, że nawet jeśli obecnie niektórzy inwestorzy decydują się jeszcze budować „normalnie”, z cegły lub pustaka – to upowszechniające się tendencje powoli będą ograniczały takie decyzje. Właśnie dlatego może warto już teraz przyjrzeć się najpopularniejszym wariantom prefabrykowanego budownictwa, by przez porównanie ich największych zalet i wad – pomóc wszystkim, którzy będą w niedługim czasie planowali budowę własnego domu.

Obecnie istnieją dwie główne opcje: budownictwo „kanadyjskie” i „skandynawskie”. Różnią się między sobą zasadniczo. Pierwszy typ, budownictwo kanadyjskie – to budownictwo z drewna i sklejki. Wykonawcy domów tego rodzaju najpierw stawiają drewniany szkielet, który potem uzupełniany jest ścianami ze sklejki wysokiej jakości i izolowany – najczęściej – warstwą wełny mineralnej. Dzięki temu buduje się atrakcyjne, drewniane domy, sprawdzone w ekstremalnych warunkach atmosferycznych – bo, jako się rzekło, sama technologia pochodzi z Kanady, więc tamtejsza aura była dla niej dobrym testem.

 

Czytaj cały artykuł »

Czy można zatem coś doradzić inwestorom? To o tyle trudne zadanie, że dużo zależy od celu, w którym dom będzie budowany. Jeżeli chodzi o postawienie domu na lata, lepszym wyborem wydaje się keramzyt. Pracownicy firmy Pref-bud, która już od lat zajmuje się budową skandynawskich domów najwyższej jakości, twierdzą, że jeśli idzie o trwałość, keramzyt nie ma żadnej konkurencji. Drewniany kanadyjski dom może spłonąć, także mechanicznie łatwo go naruszyć: podczas gdy dom zbudowany w technologii skandynawskiej jest przecież praktycznie niezniszczalny.

Ale z drugiej strony: trudno odmówić uroku drewnianym domkom, które coraz częściej spotkać można w polskich miastach... na co się więc zdecydować? W Internecie sporo jest opinii, że jeśli idzie o duży dom mieszkalny - to jednak Skandynawia ma przewagę, dom drewniany można postawić dopiero później, jako dom letniskowy lub wypoczynkowy. Trudno jednak zdecydowanie doradzać komuś taką decyzję - zbyt dużo jest czynników, które mogą zaważyć na decyzji. Pytanie więc, czy Kanada, czy raczej Skandynawia, jest pytaniem, na które każdy inwestor będzie musiał odpowiedzieć indywidualnie.

 

Czytaj cały artykuł »

Renesans wielkiej płyty

Nasze skojarzenia nie są pozytywne. W końcu mamy na karku kilka dziesięcioleci realnego socjalizmu, więc i hasło 'wielka płyta' wiążemy zazwyczaj z obrazem rozległego - i raczej dość obskurnego - osiedla, niż z myślą o sporym technologicznym przełomie. A przecież pojawienie się konstrukcji z żelbetowej 'wielkiej płyty' zrewolucjonizowało budownictwo.

To historia sporo dłuższa, niż mogłoby się wydawać niewtajemniczonemu. Pierwsze wykonane w tej technologii konstrukcje wcale nie zostały zmajstrowane przez radzieckich 'racjonalizatorów', ale były nowinką holenderską oraz niemiecką. Faktem pozostaje jednak, że prawdziwy boom na wielkopłytowe budownictwo przyniósł ze sobą rosyjski socjalizm, i jeszcze do dziś łatwo po nim rozpoznać stolice wschodnioeuropejskich państw.

 

Czytaj cały artykuł »

To historia sporo dłuższa, niż mogłoby się wydawać niewtajemniczonemu. Pierwsze wykonane w tej technologii konstrukcje wcale nie zostały zmajstrowane przez radzieckich 'racjonalizatorów', ale były nowinką holenderską oraz niemiecką. Faktem pozostaje jednak, że prawdziwy boom na wielkopłytowe budownictwo przyniósł ze sobą rosyjski socjalizm, i jeszcze do dziś łatwo po nim rozpoznać stolice wschodnioeuropejskich państw.

Dlaczego? Decydowała przede wszystkim cena. Cena – oraz szybkość budowy. Powojenny skok demograficzny wymusił na władzach, by nowe osiedla powstawały możliwie szybko. I – właśnie dzięki 'wielkiej płycie' – udało się to osiągnąć! Jeśli dodać do tego wiedzę o (rzeczywistych) standardach pracy w tamtym okresie, jest to zjawiskiem co najmniej imponującym.

 

Czytaj cały artykuł »

 "Wielka płyta" jest powszechnie postrzegana jako przeżytek z poprzedniej epoki. Tymczasem budownictwo oparte na prefabrykowanych elementach ma przed sobą bardzo ciekawe perspektywy.

Nasze skojarzenia nie są pozytywne. W końcu mamy na karku kilka dziesięcioleci realnego socjalizmu, więc i hasło 'wielka płyta' wiążemy zazwyczaj z obrazem rozległego - i raczej dość obskurnego - osiedla, niż z myślą o sporym technologicznym przełomie. A przecież pojawienie się konstrukcji z żelbetowej 'wielkiej płyty' zrewolucjonizowało budownictwo. To historia sporo dłuższa, niż mogłoby się wydawać niewtajemniczonemu.

 

Czytaj cały artykuł »

Uwaga! Przesunięcia na rynku prefabrykowanego budownictwa

Budynki z prefabrykatów są już stałą częścią naszego krajobrazu. Początkowe opory szybko ustąpiły przed licznymi zaletami tego produktu. Co z tego, że długo przyzwyczajeni byliśmy do domów z pustaków – kiedy okazało się, że budynki z keramzytowych prefabrykatów są tańsze, bardziej wytrzymałe, łatwiejsze w montażu, ekologiczne i energooszczędne.

Jeśli dodać do tego fakt sporych oszczędności, których można dokonać dzięki postawieniu 'domu w trzy miesiące' – nic dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę właśnie w tym systemie. Jasne jednak, że rosnący popyt pociągnął za sobą również wzrost dynamiki rynku: i błyskawicznie zaroiło się od wykonawców podobnego budownictwa. Sytuacja długo sprzyjała inwestorom – a rozszerzanie się konkurencji przekładało się bezpośrednio na wzrost jakości oraz spadek cen. Do czasu jednak.

 

Czytaj cały artykuł »

Dlaczego? Decydowała przede wszystkim cena. Cena – oraz szybkość budowy. Powojenny skok demograficzny wymusił na władzach, by nowe osiedla powstawały możliwie szybko. I – właśnie dzięki 'wielkiej płycie' – udało się to osiągnąć! Jeśli dodać do tego wiedzę o (rzeczywistych) standardach pracy w tamtym okresie, jest to zjawiskiem co najmniej imponującym. Być może wydawało się jeszcze, że upływające lata na wierzch wywleką fuszerkę: ale gdzie tam. Okazało się, że żelbet potrafi się obronić samemu, zazwyczaj nawet lepiej, niż kruszejące cegły i pustaki. Ostatecznie stało się jasne, że technologowie mieli rację – i również pod względem jakości 'wielka płyta' potrafi dystansować istniejące alternatywy.

Jeśli więc ktoś zastanawiałby się, dlaczego – pomimo licznych zalet – odwrócono się od budowy z 'wielkiej płyty', należałoby go wyprowadzić z błędu.

 

Czytaj cały artykuł »

Oszczędza się na precyzji wykonania elementów, ich grubości, a także na materiale, co sprawia, że cierpi i wytrzymałość finalnego produktu. Nawet to nie jest jednak podstawowym zagrożeniem, sprowokowanym negatywnymi tendencjami w branży. Gorszy jest fakt, że bankrutujące przedsiębiorstwa podejmują zlecenia, których – jak się szybko okazuje – finalnie nie są w stanie zrealizować. Jeśli to mała firma, nie posiadająca żadnego kapitałowego zabezpieczenia, inwestorowi w zasadzie nie pozostaje nic – oprócz długiej i krętej sądowej ścieżki dochodzenia swoich praw; dodajmy, że z reguły nieskutecznej.

Przedstawiciele przedsiębiorstw dłużej obecnych na rynku są przerażeni tą sytuacją. Zbyt dużo czasu zajęło przekonanie krajowych odbiorców o atutach keramzytowego budownictwa oraz stworzenie trwałego zainteresowania domami z prefabrykatów.

 

Czytaj cały artykuł »

Czy powinniśmy zrezygnować – przynajmniej na jakiś czas – z prefabrykowanego budownictwa? W żadnym wypadku! Teraz jednak jeszcze ważniejszym niż dawniej jest staranne sprawdzenie wiarygodności dostawcy oraz źródła zakupu komponentów, a także sprawdzenie sytuacji finansowej i prawnej głównego zleceniobiorcy. Nie ma wątpliwości, że obecnie dzięki małym przedsiębiorstwom można 'złapać' wiele korzystnych promocji – które  jednak finalnie rzadko okazują się opłacalne.

Cena nie może stać na pierwszym miejscu, szczególnie teraz, kiedy na budowniczym rynku pojawiło się tyle zawirowań. Nasze obserwacje wskazują, że zwyczajnie bardziej opłacalnym jest zaufanie firmom o długim stażu na rynku i ustabilizowanej już pozycji.

 

Czytaj cały artykuł »

Błyskawiczne budownictwo

Coraz częściej można się natknąć na oferty budowy domu w kilka tygodni. Producenci kuszą zresztą nie tylko szybkim czasem realizacji, ale także atrakcyjną, ergonomiczną architekturą oraz niewygórowaną ceną. Wydawałoby się: spory skok naprzód. A mimo to nadal mamy obawy dotyczące takiego budownictwa. 'Błyskawiczne budownictwo' wydaje się jednak opcją zbyt ciekawą, by zrezygnować z niej bez zastanowienia: ale może warto sprawdzić, czy alternatywy 'tradycyjne' są rzeczywiście lepsze czy może już niekoniecznie  …

Zapytaliśmy przedstawicieli przedsiębiorstwa PREF-BUD z Mysłowic, lidera tego segmentu rynku na Śląsku, jak w istocie wygląda sprawa domów z keramzytowych prefabrykatów. Odpowiedź nie była chyba zaskakująca: suche fakty świadczą o tym, że właściwie zbudowany dom – nawet jeśli powstał w trzy miesiące – ma trwałość znacznie przewyższającą trwałość budynków postawionych z użyciem klasycznych materiałów.

Czytaj cały artykuł »

Analizy ekspertów wskazują jasno – coraz częściej decydujemy się na budowę domów z gotowych prefabrykatów. Nic też dziwnego. W końcu oczywistym stało się, że większość wad wiązanych z ‘wielką płytą’ nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości, a liczne oszczędności, tak czasu, jak i pieniędzy, których dokonuje się dzięki zastosowaniu tej technologii, są niewątpliwe.

Gotowy budynek można postawić w kilka tygodni, a jego trwałość dorównuje trwałości budowli skonstruowanych z wykorzystaniem klasycznych metod. Tym bardziej, jeśli klient decyduje się postawić na jakość. W istocie, różnice w cenach realizacji pomiędzy różnymi podwykonawcami potrafią być dość spore – ale cena zawsze jest odzwierciedleniem standardu wykorzystywanych elementów. Jeśli więc wciąż czasami mamy opory w stosunku do budowli z prefabrykatów – to wyłącznie z winy firm, które celowo obniżają jakość swoich produktów. To niestety coraz powszechniejsze zjawisko.

 

Czytaj cały artykuł »

Polak potrafi – fakt niezaprzeczalny, tylko czy aby warto oszczędzać tak małe sumy na inwestycji życia?

Zalety 'błyskawicznego budownictwa' są jednak niewątpliwe. Keramzyt, z którego 'składa się' domy, jest materiałem ekologicznym i wysoce energooszczędnym, a łatwość, z jaką można przygotować kolejne elementy, sprawia, że istnieje niemal pełna dowolność w projektowaniu wymarzonego domu. Odpowiednio przygotowany i wyprodukowany w systemie ISO prefabrykat to nie to samo co murarz, gruszka, łopata, piasek i cement mieszany w dowolny sposób, co zemści się na nas w momencie kiedy na budowę wkroczy tynkarz i będzie nas liczyć za wszystkie nierówności murarskie.  Rozwój technologii pozwolił zresztą wyeliminować mnóstwo problemów, kojarzonych zazwyczaj z 'wielką płytą' – a współczesne budynki są trwałe, wytrzymałe i stabilne; zredukowano zjawiska takie jak pojawianie się rys w miejscach łączenia elementów albo tzw. klawiszowanie stropów. Słowem – znakomita większość obaw wiążących się z prefabrykowanym budownictwem to zwykłe mity.

 

Czytaj cały artykuł »


do góry ^